Между Русия и Гърция се провеждат преговори за техническото обслужване на редица ракетни комплекси и за купуването на нови ракети за системите С-300. Това съобщи гръцкият министър на отбраната Панос Каменос.
Гърция ще смени ракетите си с нови. Министърът отбеляза, че Гърция плати скъпо за санкциите на ЕС срещу Русия, които удариха и самия Евросъюз. Каменос увери, че Гърция ще направи всичко възможно санкциите срещу Русия да бъдат снети.
Гърция влезе в НАТО през 1952 г. Тя е единствената натовска страна, която използва руски зенитни ракетни ПВО средства.
В момента на въоръжение в гръцката армия са американските ЗРК „Пейтриът РАС-2”, руските ЗРС С-300ПМУ1 и комплексите за близко действие съветско производство „Оса-АКМ” и „Тор-М1”.
Тези средства са интегрирани в националната система на ПВО и са съставна част от ПВО на НАТО. Гърците използват и противотанковите комплекси „Фагот” и „Корнет”.
През 1996 г. Кипър купи два дивизиона С-300, но САЩ, Великобритания и Турция блокираха приемането им на въоръжение, които сметнаха, че това може да наруши военния баланс в района.
През 2006-2007 г. правата върху системата преминаха от Кипър към Гърция. През декември 2013 г. гърците за пръв път изпробваха системата С-300 в ученията „Бял орел-2013”.
Целта беше поразена на разстояние 30 километра и на височина около 2000 метра. Стрелбата наблюдаваха всичките военни аташета, акредитирани в Гърция.
През декември 2014 г. въпреки санкциите срещу Русия, Гърция подписа договор за доставката на запасни части за „Тор-М1” и „Оса-АКМ”.
Военен източник от Атина тогава посочи, че за Гърция са по-важни националните й интереси отколкото въведените срещу Русия санкции.
Висши военни в Русия посочват, че преговорите за техническото обслужване на ЗРК и ПТРК „Корнет” и купуването на новите ракети за С-300 са събитие с много голямо значение.
Гърция е единствената натовска страна, с която Русия осъществява мащабно военнотехническо сътрудничество.
Според военни експерти демонстративните заявления на гръцки политици за възможно предаване под аренда на военновъздушната база „Андреас Папандреу” и на военноморската база в Лимасол в Кипър на Русия, както и преговорите по линията на военно-техническото сътрудничество, пречат на руско-турските отношения.
Източник: Издателство „Распер“
Вашият коментар
Comments 0